Інструкція до рідких шпалер
I .ПІДГОТОВКА ПОВЕРХНІ
1.Видалення старого покриття
Все, що може з часом відшаруватися разом з новим покриттям, повинно бути видалено:
- старі шпалери — рідкі шпалери ляжуть і будуть триматися на цій поверхні, але старі шпалери, увібравши в себе вологу, відійдуть від стіни і «впадуть»;
- побілка — не є скріплюючим будматеріалом і видаляється у будь-якому випадку, навіть якщо на ній трималися звичайні рулонні шпалери;
- не можна наносити рідкі шпалери на панелі, пофарбовані олійними фарбами і емалями; фарбу слід видалити, тому що можливим є відшарування шпалер після висихання;
- металеві предмети — при їх зіткненні з вологою утворюється іржа, яка згодом виступає на рідких шпалерах.
2.Підготовка очищеної поверхні
Виводити поверхню стіни в рівень і робити її ідеально рівною і гладкою бажано, але не обов'язково. Важливо позбутися від середніх і дрібних дефектів: ямки, отвори, западини. Це можна зробити при нанесенні рідких шпалер, але в цьому випадку збільшиться витрата матеріалу. Найефективніший спосіб — це шпаклювати всю поверхню рівномірним шаром гіпсової шпаклівки.
- Бетонно-вапняна поверхня. Необхідно обов'язково шпаклювати поверхню. При цьому цілком достатньо зробити це стартовою шпаклівкою. Нерівності, допустимі після «старту», тільки позитивно позначаться на процесі нанесення рідких шпалер. Потім слід ретельно обробити поверхню білої ґрунтовкою глибокого проникнення, яка «зв'язує» шпаклівку і не дає волозі потрапити в неї. Її наносять у 2–3 етапи з перервою 3 годині між ними. Після нанесення ґрунтовки дайте їй добре висохнути, і тільки після цього наносьте рідкі шпалери.
- Гіпсокартонна поверхня. Гіпсокартон ґрунтується, шпаклюється (оскільки гіпсокартон різних виробників відрізняється за просочувальним складом, то для запобігання проявам плям рекомендується шпаклювати у два шари) і знову ґрунтується ґрунтом глибокого проникнення.
- Деревостружкові плити, фанеру та інші матеріали деревного походження необхідно обробити ґрунтовкою у 2–3 шари з подальшим фарбуванням фарбою на водній основі або звичайною масляною фарбою. Потім можна наносити рідкі шпалери.
- Панелі, пофарбовані олійними фарбами і емалями необхідно уважно оглянути на наявність здуття і відшарувань. За їх наявності такі місця необхідно видалити і за необхідності прошпаклювати. Після цього слід нанести ґрунт фарбу у два шари.
- Арматуру і труби на поверхні стіни слід ретельно прикрити. Можна використовувати шар шпаклівки товщиною в 2 мм або обробити олійною фарбою.
Ґрунтовка не лише зміцнює поверхню, але і запобігає проникненню вологи. Її наносять у 2–3 етапи, з перервою 3 годині між ними.
3. Рекомендовані суміші для обробки поверхонь
Обов'язкова умова: для додання всім поверхням міцності їх необхідно ґрунтувати високоякісною безбарвною або білою акриловою ґрунтовкою глибокого проникнення. Використання кольорових ґрунтів не допускається, тому що це може призвести до виникнення кольорових плям на поверхні готових шпалер. Наприклад, торговою маркою Ceresit випускаються два схожі виду ґрунту: «Ceresit СТ17» і «Ceresit СТ17 Super».
«Ceresit СТ17» після нанесення на поверхню жовтіє, і його застосування є неприпустимим.
«Ceresit СТ 17 Super» — безбарвний ґрунт, який підходить для роботи з рідкими шпалерами.
«Сeresit CT 16» — ґрунт-фарба з кварцовою крихтою, відмінно підходить для підготовки поверхні для нанесення рідких шпалер.
II. ПІДГОТОВКА І НАНЕСЕННЯ РІДКИХ ШПАЛЕР
1.Замочування
Висипати вміст пакета (необхідну кількість води зазначено на упаковці) в чисту пластмасову ємність з теплою водою (40–50 °С). Необхідно замочити одразу весь обсяг пакета. Перемішати руками, щоб не було згустків, і настоювати не менше 8 годин (наприклад, залишити на ніч). Суміш необхідно перемішувати, поки не зникнуть усі сухі місця. Для якісного замочування ємність треба накрити кришкою, поліетиленовим пакетом або харчовою плівкою. У замоченому стані суміш може зберігатися до 5 діб при температурі 20 °С без втрати властивостей. В середньому одна упаковка витрачається на чотири квадратні метри (точну витрату за видами зазначено на упаковці). Перед застосуванням масу необхідно повторно перемішати. Перемішуємо вручну (не допускається використання міксерних насадок, оскільки ними розбивається фактура шпалер). Рекомендуємо робити загальний заміс із розрахунку на всю кімнату або на одну стіну. У разі замочування упаковок окремо, залежно від рівномірності перемішування при замочуванні, може виникати незначна різниця в текстурі шпалер.
2.Додавання компонентів
Декоративні добавки, такі як блиск, кольорові порошки або гранули, краще не змішувати в сухому вигляді з волокнами і клеєм. Їх треба першими висипати в воду і перемішати, а потім вже додавати основу шпалер. Так можна буде забезпечити рівномірний розподіл, без залипання і утворення грудочок блиску на окремих волокнах.
3. Нанесення рідких шпалер
Нанести рідкі шпалери може будь-яка людина, оскільки для цього не потрібно спеціальних навичок (див. наш відеоролик з нанесення). Вам немає необхідності ідеально вирівнювати поверхню. Шпалери візьмуть форму поверхні, на яку наносяться. При цьому будуть приховані всі шорсткі ділянки та дрібні нерівності.
- Нанесення на стіни
Рідкі шпалери наносимо пластиковим шпателем (теркою). Зачерпуємо суміш і зворотно-поступальними рухами розгладжуємо по поверхні шаром в 1–2 мм. Для полегшення нанесення шпатель (терку) можна змочувати водою. Не варто занадто довго розгладжувати поверхню в одному місці (10 проходів достатньо), шовкове волокно може при затиранні пеленгуватися (скрутитися в кульки), і це призведе до зміни зовнішнього вигляду шпалер. Щоб уникнути утворення видимих стиків і швів на поверхні покриття, необхідно наносити матеріал на стіну цілком, від кута до кута, не зупиняючись на частині зробленого. Матеріал, який залишиться, можна використовувати в наступному замісі.
- На стелю рідкі шпалери наносяться так само, як і на стіни.
- Нанесення на поверхню з високим ступенем кривизни, таку як падуг, кругла колона або навіть труба, відбувається за тією самою технологією, що і на стіни. Як інструмент знадобиться набір гумових шпателів, які використовуються для затирання швів між плитками. Однак слід бути готовими, що витрата рідких шпалер буде вищою, ніж вказано на упаковці.
4. Нанесення малюнка
Для того, щоб виготовити багатокольоровий малюнок, спочатку виготовляємо шаблон і закріплюємо його на стіні, після цього наносимо фон малюнка. Після висихання основного фону шаблон видаляється, а місце видаленого шаблону заповнюється іншим кольором, і так послідовно видаляючи шаблони, ми наносимо наступні кольори. Для виділення чітких меж контурів можна використовувати фломастери або маркери. Більш детальна інформація в статті «Як створювати малюнки з рідкими шпалерами».
5. Сушіння рідких шпалер
Сушіння нанесених рідких шпалер здійснюється в природних умовах в середньому протягом 48 годин, залежно від температури і вологості повітря. Тепле і сухе повітря прискорює процес висихання. Якщо ж на вулиці холодно і сиро, можете використовувати додаткові джерела тепла, тільки не забувайте провітрювати приміщення. Запам'ятайте, РІДКІ ШПАЛЕРИ висихають нерівномірно, у процесі висихання у Вас можуть чергуватися сухі і мокрі плями, не хвилюйтеся: після повного висихання нерівномірність кольору повністю зникає.
6. Ремонт, видалення і зберігання рідких шпалер
- Будь-який фрагмент, пошкоджений механічним шляхом або забруднений, можна відновити (детальна інформація тут). Для цього необхідно зіпсований фрагмент розмочити водою і залишити на декілька хвилин, для того щоб шпалери стали пластичними. Після цього Ви можете розгладити їх пластиковим шпателем (теркою). Якщо ж якась частина шпалер вимагає заміни, брудні волокна видаляються, а замість них наносяться чисті. Видаляти забруднену ділянку шпалер краще, вирізавши її по контуру забруднення канцелярським ножем. Краї отриманого отвору в шпалерах ми змочуємо і даємо їм час розмокнути; ця процедура необхідна, щоб не було ніяких стиків після висихання фрагмента, що реставрується. У підсумку, ми отримуємо безшовну, приємну на дотик текстильну поверхню.
- Для видалення рідких шпалер досить лише ретельно їх розмочити. Рідкі шпалери, як і при їх нанесенні, приймуть пластичну консистенцію і можуть бути зібрані з поверхні пластиковим шпателем (теркою).
- Рідкі шпалери в мокрому вигляді можуть зберігатися до 5 днів у щільно зав'язаному поліетиленовому пакеті. Невикористані залишки Ви можете розкласти товщиною 2–3 см на плоскій поверхні та залишити до повного висихання. Потім вкласти назад в упаковку, зав'язати і залишити для подальшого ремонту.